Не е известно Фактически изявления за Bubarstvo

Възпитаници на Сярското българско педагогическо училище

Другите продукти включват: протеинов прах от какавиди, който се използва за фураж на животни и риби; серицин – много ценен продукт за козметичната и медицинската индустрия; биомаса, готова за използване в енергийния сектор и други.

За възраждане на отрасъла у нас, по думите на Диева, е необходима подкрепа от държавата, каквато към момента нямало. За бубарство у нас не се плащали нито държавни помощи, нито директни плащания по линия на ОСП.

Отглеждането на черничеви дръвчета, листата на което са храната на копринената буба, е основното изискване, за да има бубарство.

), които съдържат латекс с много високи концентрации на алкалоидни захари.

Направо към съдържанието Главно меню Главно меню

Your browser isn’t supported any longer. Update it to get the finest YouTube encounter and our most up-to-date attributes. Learn more

За да бъде възможно изкарването на средства от бубарство, е необходимо производство на по-голямо количество пашкули, и съответно сдружаване, коментира Диева: „Това като самостоятелно производство много трудно би се реализирало и продължавам да търся съмишленици от цяла България, защото бубарството може наистина да носи доходи при добра и стройна организация. “

Едно от най-ценните качества на коприната е нейната здравина, нейната трайност, непреходната ѝ красота не се губи и столетия след създаването на копринените платове и украси.

Много от по-възрастните, със сигурност помнят, че в България са се отглеждали копринени буби. Каква е историята на този отрасъл и по-конкретно неговият дял в България.

Тепърва ще се анализира необходимостта от разширяване на магистрала „Тракия“

Поради благоприятните климатични условия, тази дейност се е практикувала най-вече в района на Хасково. Известно е, че българите от този район са продавали пашкулите си на търговци от Одрин и Солун.

Трето – тънкостенни пашкули, сдвоени пашкули, с черни вътрешни или външни петна, ръждиви на цвят, глухи, Бубарство пашкули с незавити или със слаби върхове, безформени, заболели – мускардинени, меки пашкули, хвъркалки.

Самата Светослава изоставя динамичния живот в София, за да се отдаде на упорит труд в ивайловградското село. Към бубите се насочва заради топлите спомени от детството си – семейството й се занимавало с бубарство. Каузата й е да запали повече хора и да се възроди традицията. Затова е направила сайт, в който споделя опита си. Казва, че има интерес. С нея се свързвали хора от различни краища на страната. Знания за отглеждането на пашкули обаче у нас е трудно да се добият. Самата Светослава е започнала да се учи от книга.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *